نام کامل:هیدرولیک محمد,نام مستعار:هیدرولیک محمد.آدرس سایت:www.mohamadhidrolic.com.همکاران:armanweb.co

مرا بخاطر بسپار

ورود

درباره جعبه فرمان خودرو

مرکز خدمات هیدرولیک محمد، ارائه دهنده خدمات حرفه ای در زمینه هیدرولیک فرمان در کرج، تعمیر تخصصی انواع جعبه فرمان و پمپ هیدرولیک را به صورت 100% تضمینی به شما همشهریان محترم عرضه می نماید.


یکی از مهم ترین اجزای خودرو، فرمان و جعبه فرمان است که وظایف بسیاری در خودرو دارد به طور کلی می توان گفت خودرو تحت کنترل راننده است اما سلامت قطعات خودرو در فرایند رانندگی تاثیر بسزایی دارد. فرض کنید ترمز خودرو خراب باشد یا فرمان ایراد داشته باشد درنتیجه قطعا خودرو دچار حادثه می شود و جان سرنشینان به خطر می افتد.البته ناگفته نماند که برخی از خودرو ها به صورت اتوماتیک تولید می شوند و در قرن حاضر خودرو هایی در برخی از کشورها تولید می شود که بدون راننده حرکت می کنند.

تعمیر جعبه فرمان خودرو در کرج

به طور کلی تمامی وسایل نقلیه از ساده ‌ترین تا پیچیده ‌ترین، باید توسط راننده کنترل شوند ،اگر تا به حال سوار اسب و یا موارد مشابه شده باشید قطعا می‌دانید که باید با افسار جهت حرکت را تعیین نمایید، فرمان خودرو و یا به صورت فنی‌تر و علمی‌تر سیستم فرمان خودرو به سان افساری است که کنترل خودرو و جهت حرکت آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. سیستم فرمان دارای قطعات و پیچیدگی‌های خاص خود است که در ادامه به بررسی یکی از مهم‌ترین این تجهیزات یعنی جعبه فرمان خواهیم پرداخت.

جعبه فرمان خودرو

سیستم فرمان وظیفه انتقال چرخش دست راننده به چرخ‌ها را بر عهده داشته و از قطعات ذیل تشکیل شده است:

1- غربیلک فرمان: غربیلک فرمان، ملموس‌ترین قطعه سیستم فرمان است که چرخش دست راننده را به ستون (میل) فرمان منتقل می‌نماید. علاوه بر این، غربیلک وظیفه دیگری نیز بر عهده دارد و آن هم افزایش گشتاور اعمالی است که راننده به غربیلک اعمال می‌نماید. هرچقدر قطر غربیلک افزایش یابد گشتاور اعمالی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در خودروهای جدید، غربیلک فرمان قابلیت تغییر ارتفاع و زاویه را داشته و کمپانی‌های سازنده حداکثر تلاش خود را برای راحتی راننده دارند.

2- ستون (میل) فرمان: میل فرمان رابط بین غربیلک و جعبه فرمان بوده و چرخش غربیلک را به جعبه‌فرمان منتقل می‌نماید. این میل حالت خرطومی داشته و به همین دلیل، قدری انعطاف‌پذیر است و همین امر باعث افزایش ایمنی راننده به هنگام تصادف می‌گردد چراکه در غیر این صورت ممکن بود به هنگام تصادف میل فرمان به داخل کابین وارد شده و به راننده آسیب برساند.

3-جعبه‌فرمان: جعبه‌ فرمان را شاید بتوان مهم‌ترین قطعه سیستم فرمان دانست که سه وظیفه مهم بر عهده دارد:

  • افزایش گشتاور
  • تغییر صفحه دوران غربیلک فرمان به صفحه مکانیزم فرمان
  • تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی

4- پیتمن: پیتمن یا بازوی پیتمن بر روی شفت خروجی جعبه فرمان نصب شده که حرکت دورانی شفت را به حرکت زاویه‌ای تبدیل می‌نماید. انتهای پیتمن نیز به واسطه یک سیبک به میله درگ اتصال می‌یابد.

5- میله درگ: میله درگ رابط بین پیتمن و شغال‌دست است.

6- شغال‌دست و سگ‌دست: علت نامگذاری این دو قطعه به خاطر شکل ظاهری آن‌ها است. با حرکت شغال‌دست، سگ‌دست نیز چرخیده و در نهایت چرخ‌ها نیز تغییر جهت می‌دهند.

تعمیر جعبه فرمان در کرج

جعبه فرمان خودرو

با توجه به آنکه جعبه فرمان اهمیت بسیار بالایی در سیستم فرمان دارد؛سازندگان تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام داده و چند نوع مختلف جعبه فرمان طراحی و تولید نموده ‌اند. جعبه ‌فرمان‌ ها در حالت کلی به دو دسته تقسیم‌ بندی می‌شوند.

جعبه ‌فرمان‌های مکانیکی: همانطور که از اسم این نوع جعبه ‌فرمان‌ها نیز پیداست؛ تنها اجزای مکانیکی هستند که چرخش دست راننده را به چرخ‌ها منتقل می‌نمایند.

جعبه ‌فرمان‌های با توان کمکی: در این نوع جعبه‌فرمان‌ها، علاوه بر قطعات مکانیکی، تجهیزات الکتریکی و هیدرولیکی دیگری نیز موجود هستند که به افزایش گشتاور دست راننده کمک می‌نمایند.

جعبهفرمان‌های مکانیکی بر اساس نحوه عملکردشان به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

جعبه فرمان حلزونی انگشتی: این نوع جعبه ‌فرمان را می‌توان ساده ‌ترین نوع جعبه ‌فرمان دانست که به دلیل معایبی که دارد دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

جعبه فرمان حلزونی با دنده تاج خروسی: در این نوع جعبه فرمان که مقداری نسبت به نوع انگشتی پیشرفته ‌تر است قطعه‌ای که به میل چرخ‌ها وصل است شبیه تاج خروس و قطعه‌ای که به میل فرمان متصل است همانند حلزون است.

جعبه‌فرمان حلزونی غلتکی: این نوع جعبه‌فرمان، عملکردی شبیه نوع خروسی دارد با این تفاوت که در آن از یک مارپیچ و یک چرخ‌دنده به شکل غلتک استفاده شده است.

جعبه فرمان ساچمه‌ای با دنده تاج خروسی: در این نوع جعبه ‌فرمان با چرخش غربیلک، مارپیچ جعبه‌ فرمان نیز دوران می‌نماید. حرکت مارپیچ از طریق ساچمه‌ها به حرکت خطی تبدیل شده و در نهایت این حرکت خطی به چرخ‌ها هدایت شده و تغییر چهت خودرو اتفاق می‌افتد.این نوع جعبه‌فرمان با توجه مزایایی که دارد بیش از انواع حلزونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای این نوع جعبه‌ فرمان ساچمه ‌ای

  • اصطکاک کم در جعبه ‌فرمان: این امر منجر به کاهش تلفات در جعبه‌ فرمان شده و از این روی راننده جهت یک تغییر مسیر یکسان، نیروی کمتری را نسبت به انواع حلزونی نیاز دارد؛ به همین دلیل در خودروهای سواری استفاده بیشتری دارد.
  • بالاتر بودن ایمنی: به دلیل اصطکاک کمتر، سایش کمتر شده و در نتیجه خلاصی جعبه ‌فرمان نیز کمتر از موارد قبلی است که همین امر ایمنی را افزایش می‌دهد.
  • نگهداری و تعمیرات کمتر
  • امکان استفاده از سیستم توان کمکی در این نوع جعبه‌ فرمان

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره همراه 09120583943 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

خدمات هیدرولیک محمد